Peteklerin havası Nasıl Alınır?

By Petek temizleme istanbul In Petek Temizliği No comments

Ev ve iş yerlerinde yaşanan az ısınma durumlarının temelinde yatan sebep peteklerin hava ile dolması olayıdır. Peteklerin havası Nasıl Alınır? yazımıda kolayca bir kaç adımda Petek havasının nasıl alınacağından bahsedeceğiz. Petek içinde Biriken hava hacim olarak büyüyerek petek içindeki suyun dolaşımını kısıtlar. Bu sebepten ötürü dengesiz ısı olayı ortaya çıkar. Belirli aralıklar Petek havasının alınması gerekmektedir. Burda ayrıca bilinmesi gereken yada yanlış bilinen bir durumda vardıki oda Petek Temizleme işlemi ile petek havasının alınması aynı işlemler değildir. Petek temizleme komple evinizde ısınma sorunu yaşayan yada bazı peteklerde alt kısımdaki soğuklukların giderilmesi ve yüksek performans ile tüm peteklerin doğru çalışması için yapılan uygulamadır.

Petekte Hava Neden Oluşur?

Petek Temizleme

Petek Temizleme

Yeni kurulan tesisatlarda havanın içinde sıkışması sonucunda oluşur. Tesisatlarda yapılan su değişimlerinden dolayı da hava birikimi meydana gelebilir. Peteklerin hava yapması nedeni ile içeride sirkülasyonu sağlayan su peteğin alt taraflarına inemez bu durumda peteğin alt kısımları ısınmaz. Bu duruma müdahale edilmez ise soğukluk peteğin her yerinde görülmeye başlayarak kombinin üstün şekilde çalışması buna bağlı yüksek fatura gelmesi meydana gelir. Ancak bu durum çokta panik yaratacak ciddi bir sorun değildir. Sizler uzman desteği olmadan kendi başınızada bu sorunla baş edebilirsiniz.

Eski Tip Döküm Petek Hava Alma

Peteklerin havası Nasıl Alınır? sorusunun cevabı yeni tip peteklerde kolay olsada Eski tip döküm peteklerde hava alma işlemi biraz daha zor olmaktadır. Döküm olduğu için paslanma ve çürüme olayı çok sık görülür. Öncelikle peteğin üst vanasını kapatın, diğer vana olmayan kısımda hava prujörü pense yardımı ile açın hava çıkıp su gelmeye başladığında kapatın. Eğer bu kısım paslanmış ise vanalı kısımdan hava alacaksınız demek oluyor. İngiliz anahtarı ile alt vanayı açık bırakıp üst vanayı kapatarak üst vananın rekorunu 3 diş gevşeterek hava akışını sağlayıp su geldiğinde kapatmanız durumunda hava alınma işlemi tamamlanmış olur.

petek-havasi

Petek Havasını Alma

Yeni Sistem Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Eski tip peteklere göre oldukça kolay olan bir işlemdir. Bunun için bir adet purjör anahtarı veya düz uçlu tornavidaya ihtiyaç vardır. Peteğin üst kısmında bulunan purjor vanasını anahtar veya tornavida ile gevşeterek su gelinceye kadar bekletip akabinde tekrar sıkma suretiyle kapatmak gereklidir. Su gelmesi halinde içeride birikmiş hava dışarı çıkmış peteğin içinde su düzgün şekilde sirküle edilmiş demektir.

Bu işlemden sonra hala ısınmada sorun yaşıyorsanız bu durum petek içinde balçıklanma olduğunu gösterir buna müdahale etme şansınız yoktur ve profesyonelden yardım almanız gereklidir.

Peteklerin havası Nasıl Alınır? sorusuna sayfamızda yanıt bulduysanız sitemizde genel Petek Temizleme Fiyatları bölümünü inceleyebilir ve dilediğiniz zaman uzman firmamızdan Istanbul’da tüm ilçelerinden hizmet alabilirsiniz. Özel Petek temizleme robotu ile sizlere en kaliteli hizmeti vermekteyiz.