Petekler Nasıl Temizlenir? Pratik Çözümler

By Petek temizleme istanbul In Petek Temizliği No comments

Kış aylarında ısınma veriminin performansını en iyi şekilde hissetmek için mutlaka peteklerin temizlenmesi şüphesiz en etkili yönetmdir. Uzmanlara göre iki yılda bir kez kombi petek temizlenerek ortamın ısınmasını kolaylaştırmak mümkün. Üstelik peteklerin temizlenmesi doğalgaz faturasının düşmesine ve fazla yakıt kullanımınında düşmesine yardımcı olmaktadır. Peki petekler nasıl temizlenir?  Bu sorunun cevabına açıklık getireceğiz.

petek nasıl temizlenir

Kalorifer Peteğinin Üstü Tozlu İse Nasıl Temizlenir?

Peteklerin üst kısmında bulunan ızgaraların gözenekleri çok küçük olduğundan bez yada ıslak mendil gibi basitçe temizlenebilmesi oldukça zordur. Bu durumda kalorifer peteklerinin üst kısmında bulunan ızgaraların arasına sıkışan tozların temizlenmesi için profesyonel bir yardım almak gerekir. peteklerin Üst kısımdan alt kısıma doğru alt tabakaya doğru inen toz , ve bakteriler sağlık ve solunum açsından da oldukça önemlidir.

petek-nasi-temizlenir

Petek Dışı Nasıl Temizlenir?

1- Profesyonel olarak petek dış temizleme yapmak için buharlı temizleme makinaları’nın olması gerekir. Buharlı temizleme sayesinde 250 derece bir ısı püskürterek üst ızgara bölümünden alt kısma doğru yabancı cisimleri temizleyerek arındırmak en etkili yöntemdir.

2 – Petek dış temizliği esnasında gözeneklerin yumuşaması ve temizliği daha etkin yapmak için por çöz ve yağ çözücü maddeler kullanmak işinizi kolaylaştır. Marketlerde satılan bu tür maddeleri sıvı akışkanlığı sayesinde rahatça kalorifer peteklerinin üst kısmından kolaylıkla püskürterek temizlik öncesinde işinizi kolaylaştırmasını sağlayabilirsiniz.

3- Peteklerin alt gözeneklerine inen tozların temizlenebilmesi için nemli bir bez yardımı ile ızgara altı ve üstün kolaylıkla temizlenebilmektedir. Önemli olan bezin ince ve ızgaradan geçecek bir bez olmasıdır.

4- Gözeneklere giden gözle görülür cisimler için elektrik süpürgesi yardımı ile temizlik gerçekleştirilebilir. Elektrik süpürgesinin ucunda bulunan hortum petek ızgarasının söküldükten sonra radyatörün üst kısmından uzatılarak temizlenmesi amaçlanır.

Petek Dış Temizliği İçin sağlığımızı tehdit eden tozlar gözeneklerin kapanarak tamamen kapanmasına neden olur. İnsan sağlığını tehdit eden tozlar akciğerlere giderek kuru öksürük başlangıcına neden olur. Peteklerin dış temizliği göz ardı edilmeyecek ciddi bir konudur. Her yıl peteklerin dış temizliğini evde profesyonel olarak gerçekleştirerek sağlıklı bir yaşam sürdürmek gerekir.

petek nasil temizlenir

Petek İç Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Petek iç temizliği kış aylarında daha iyi ısınabilmek ve yüksek gelen doğalgaz faturalarını azaltmak amacı ile petek yıkama makinaları tarafından yapılan profesyonel bir işlemdir. Petek temizleme makinaları tek bir noktadan bağlantı yapılarak bütün peteklerin içerisinde biriken kum

, tortu ve katranlaşmış yağlı suyun dışarıya tahliyesini gerçekleştirir. En iyi petek temizleme yöntemi ise basıncı yüksek makinalar yardımı ile temizlik yapmaktır. Yüksek su basıncı ile peteklerin içlerine yapışan ve tesisat borularında kalan turtu ve çamur basıncı yüksek su motorlu makinalar sayesinde dışarı tahliye edilmektedir.

 

petek içi temizliği

İyi bir petek ısısı için petek içlerinde bulunan cisimlerin dışarıya tahliyesinden sonra su akış hızı artış gösterir. Kombi gibi ısınma sistemleri ile ısınan ortamların su akışkanlığı ne kadar hızlı olursa su tesisat boruları üzerinden radyatörlere daha çabuk ulaşacağı için ısınmak hem daha kısa sürer hemde kombi daha kısa çalışarak doğalgaz enerjisini daha az kullanır. Bu durum ise konforlu ısınma ve düşük fatura istekleri için oldukça etkili bir yöntemdir. Peteklerin sıcak su ile yıkanması en etkili yollardan biri olarak kabul görür. Sıcak su içerisinde tortu ve çamur oluşumu eriyerek peteklerin alt tabakasına yapışan noktadan sıcak su sayesinde kolaylıkla ayrılmaktadır. Bu nedenle sıcak su derecesi ne kadar yüksek ise o oranda yapılacak olan temizliğin de faydası yüksek olacaktır.