Kombi Su Basıncı Neden Düşer? Kesin Çözüm Nedir?

By Petek temizleme istanbul In Petek Temizliği No comments

Kombi su basıncının düşmesi kış aylarında oluşan soğuk havaların etkisi ile oldukça fazla rastlanan bir durumdur. Kombi kalorifer ayarı yükseltildiğinde kombinin içerisinde bulunan sabit su oranı sıcaklık ile yükselerek genleşir. Genleşen su basıncın artmasına neden olur. Kombi su basıncının düşmesinin en büyük nedeni 1 saat önce kombinin suyu doldurularak ilave edildikten 1 saat sonra düşme oluyor ise kalorifer hattında kaçak olduğu anlamına gelmektedir. kombi basıncı neden düşer

Kombinin Su Basıncı Neden Sürekli Düşer?

Kalorifer sistemindeki suyun çok sık aralıklar ile düşmesi bir su kaçağı problemi olduğunun göstergesidir. Kalorifer hattındaki su kaçağının kombi barı üzerindeki basınç göstergesinin giderek azalması sonucu kombinin içindeki suyun zamanla tamamen bitmesine ve kombinin devreden çıkmasına neden olur. Bu durumda tekrar kombi su oranı 1.5 ile 2.0 arasına getirilerek kombinin yeniden devreye girmesi sağlanmalıdır. Kombi tesisatında bulunan su boruları kaynak kaçakları ve delinme gibi durumlar nedeni le su sızıntısına neden olurlar. Su sızıntıları kombinin su barının düşmesine neden olduğu gibi sürekli su oranının azalması sonucu kombinin arızalanmasına’da neden olmaktadır. Kombi su basıncının düşmesi nasıl geçer? Sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.   kombinin su basıncı neden düşer  

kombide sıcak su basıncı neden düşer?

Kombi sıcak su basıncının düşmesi su genleşmesi ile ilgili bir durumdur. Su basıncı düştükçe kombi sıcak su genleşerek buhar olur. Buhar olan su kombi içerisinde oran kaybederek basınç oranı 1.0 ‘ın altına gelir. Bu durumda ise kombi devreden çıkarak sıcak su ısınma problemi ve kalorifer ısıtma problemi oluşur. Kombinin barının sürekli düşmesinin bir başka nedeni ise kombinin genleşme tankında hava olmamasıdır. Genleşme tankında hava olmaması su basıncının genleşip buharlaşmasına neden olur. Bu durumda sürekli olarak kombi içerisinde su kaybı oluşur. Bu durumda kombi genleşme tankına hava basarak sorunun çözümü sağlanmalıdır.   kombi genleşme yankı Kombi Genleşme Hava tankının üzerinde bulunan sibop kapağı.

Kombi Barının Sürekli Düşmesine Kesin Çözüm Yolları Nelerdir?

Öncelikle su basıncının kombiden mi yoksa tesisattan mı olduğunu öğrenerek işe başlamak gerekir. Bunun için öncelikle kombinin üstünde bulunan hava tankının üst kapağı gevşetilerek açılır. Tankın üzerinde siyah araba lastiklerinin üzerinde bulunan sibop kapağının aynısından bulunmaktadır. Sibop kağağı açıldıktan sonra sibobun ucundaki iğneye ucu sivri bir cisim ile dokunulur. Eğer hava sesi yok ise tankın içerisinde bulunan hava bitmiş anlamına gelir. Tanka hava basmak için uzman bir tesisat yada kombi servisi ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Eğer sorun hava tankından değil ise geriye kalorifer hattındaki borularından bir su sızıntısı olduğu anlaşılır. Bu durumda ise su kaçağı termal cihaz yardımı ile bulunmalı ve tamir işlemleri yapılmalıdır.

Kombi Bar Düşmesine Kırmadan Çözüm Mümkünmü dür?

Bu sorunun cevabı elbette mümkündür. Gelin şimdi bu konuyu detaylı bir şekilde ele alalım. Öncelikle kombi tesisatındaki kaçaklar genellikle su basıncı olmadığından çok küçük sızıntı şeklinde gözlemlenmektedir. Bu nedenle sızıntı giderici kaçak kapatıcı sıvılar kapalı devre kalorifer hattındaki su kaçağını kırmadan çözümlemektedir.  

Kombi basıncının düşmesini engellemek için kaçak kapatıcı sıvılar nasıl uygulanır?

Öncelikle petek ve tesisat borularının temiz olması kaçak kapatıcı ilaçların daha etkin kullanımı açısından oldukça önemli bir durumdur. Bir evde kombi boruları ve petek temizleme yaparak kaçak kapatıcı ilaçların daha faydalı ve daha uzun vadede faydalı olacağını unutmamak gerekir. Petek ve tesisat temizliği sonrası ilacı tesisata uygulayarak kombiyi peteklerin devresine alarak 24 saat minumum 50 derecede çalıştırarak ilacın tesisat üzerinden devir daim ederek sızıntının olduğu yerden geçmesi ve kaçağı kapatması amaçlanır.

Pharmacie Montignac Dordogne Pharmacie de la Vézère