Isıtma sisteminiz yeni kurulduğunda deyin yerindeyse tıkır tıkır çalışırken aradan yalnızca birkaç sene geçmesine karşın faturalarda hatırı sayılır bir artış olduğunu fark ettiyseniz petek temizliği için profesyonellerden oluşan servis ekibimizden randevu almanızın zamanı da gelmiştir.

Kombi Performansı Düşüş Sonrası Ne Yapılır?

Düzenli olarak yapıldığında sorunsuz kullanım imkânı sunan petek temizliği, kombilerden merkezi ısıtmalara kadar tüm ısıtma sistemlerinde periyodik olarak yapılması gereken bir bakım işlemidir. Özellikle peteklerin dibinde biriken pisliğin temizlenmesini ve bu sayede suyun sorunsuz devridaim etmesini sağlayan bu temizlik işlemi, tesisatın tıkanmasını ve dolayısıyla bu tıkanıklıkların yol açtığı pek çok arızanın önlenmesini de sağlamaktadır. Şebeke suyunun yoğun miktarda kireç ihtiva ettiği bölgelerde yaşayanlar, döküm tip denen eski petekler kullananlar özellikle peteklerinin temizliğini unutmadan her yıl yaptırmalıdır. Bu sayede yıl boyunca ekstra yakıt sarfiyatından kaynaklı kabarık faturalara fazladan ödeme yapmaktan kurtulduğunuz gibi, ısı kaybı asgariye indirileceğinden çok daha konforlu ısınırsınız.

Isıtma sistemi yakıtı kullanarak ısı enerjisi ürettiğinde bu ısının mekâna transferi için önce suyun sıcaklığı yükselttirilir ve ardından peteklere gönderilen bu sıcak su ile petekler ısıtılır. Peteklerin ısınması ve sıcaklığı iç mekâna yaymasıyla temel işlevini yerine getiren ısıtma sistemi, bu döngüde herhangi bir adım sekteye uğradığında performans kaybı yaşar. Nitekim peteklerin için tortu tabakalarının oluşması ve bu tabakaların balçık katmanlarına dönüşmesi durumunda ısı transferi sekteye uğrar.

Peteklere gönderilen ve normal şartlarda tüm peteği dolaştıktan sonra sisteme geri dönmesi gereken sıcak su, peteklerin bilhassa alt kısmında toplanan pislik tabakası yüzünden sadece üst bölümü dolaşabilir. Bu durumunda sıcaklık da yalnızca peteklerin üst bölümüne transfer edilecek, bir başka değişle peteklerin sadece üstleri ısınacak demektir.

Tamamı ısınmadığında mekânı da verimli bir şekilde ısıtması mümkün olmayan peteklerin bu şekilde kireç ve pislik birikmesi yüzünden tamamen ısınmaması, tüm ısıtma sisteminin verimliliğine negatif yönde etki eder. Nitekim peteklerin bir bölümü soğuk kaldığında kombiniz ne kadar fazla ısı enerjisi üretirse üretsin, petekleriniz bu enerjinin yalnızca belli bir bölümünü iç mekâna ısı olarak aktarabilir.

Örneğin; 800 kalori ısı değerine sahip peteğin çamurlaşma sebebiyle verimliliği 500 kaloriye düşmüşse, sistem 800 kalorilik ısı enerji üretse dahi petek azami 500 kaloriden istifade etme imkânı sunacak yani iç mekânı maksimum 500 kalori değerinde ısıtabilecektir. Üretimin fazlası ise gereksiz yakıt sarfiyatı olarak ısınma maliyetini arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır…

Şebeke sularının genel olarak yüksek seviyelerde kireç ihtiva ettiği ülkemizde, petek temizliğine merkezi ısıtmalardan kombilere kadar tüm ısıtma sistemi sahiplerinin gereken özeni göstermesi gerekiyor. Yukarda çok kısa bahsettiğimiz sorunlar ve bunların dışında pek çok arıza yüzünden mağduriyet yaşamamak adına petek temizliğinizi kış başlamadan önce yaptırın. Düzenli bakım arıza riskini azaltırken ısıtma sisteminin yüksek verimlilikle çalışmayı sürdürmesi açısından çok önemlidir.

HEMEN ARAYIN (7/24)